Breckwell - Model BH23 Freestanding Direct Vent Gas Stove on Legs - 23,500 BTU
ADD TO CART FOR INSTANT SAVINGS!
ADD TO CART FOR INSTANT SAVINGS!
The Breckwell BH23 combines the beauty and durability of a cast iron wood stove with the flexible installation and convenience of gas. The solid cast iron fireplace on sturdy but graceful legs features a remote control standard and a large glass viewing area to maximize enjoyment. Proflame 2 Remote System included; Easily adjust your flame height, accent lighting and blower speed with the included remote control. Add beautiful warmth to any room in your home with this classic addition.
| SKU | BH23 |
|---|---|
| Weight (in lbs) | 330.000000 |
| Brand/Manufacturer | Breckwell |
| Included Items | 130 CFM Blower, Multi-Function Remote, And Accent Lighting |
| Heating BTU | 23,500 BTUs |
| Approximate Heating Area | Up to 1000 sq. ft. |
| Maximum CFM | 130 CFM (Included Blower) |
| Venting Type | Direct Vent |
| Flue Location | Top |
| Flue Outlet | 4" x 6 5/8" Direct Vent |
| Square Footage | Up to 1000 sq. ft. |
| Electrical | 120V |
| Amperage Requirement | 15 AMP Circuit |
| Type | Freestanding, Mobile Home Approved, With Blower |
| Ignition Type | Reliable Standing Pilot Spark Ignition |
| Fuel Type | Propane, Natural Gas |
| Certification | By PFS To ANSI Z21.88-2017/CSA 2.33-2017 |
| Size Range | Up To 29" Wide |
| Fireplace Style | Traditional |
| Viewing Area | 180 SQ. Inch |
| Dimensions | 26"W x 16"D x 29"H |
| Warranty | Lifetime – Fireboxes And Heat Exchangers | 3 Years – Fire Pots And Doors | 1 Year Remaining Components |
{"one"=>"Select 2 or 3 items to compare", "other"=>"{{ count }} of 3 items selected"}