Breckwell - Model SPC4000 Classic Cast Iron Pellet Stove With Blower - 42,000 BTU
ADD TO CART FOR INSTANT SAVINGS!
ADD TO CART FOR INSTANT SAVINGS!
Breckwell 25.5" SPC4000 Classic Cast Freestanding Pellet Stove provides exceptional heat at an outstanding value. Breckwell pellet and wood stoves are efficient, economical, and environmentally friendly. For those seeking an alternative heat source for their homes, Breckwell stoves offer incomparable quality and output. The SP4000 Classic Cast is a captivating combination of comfort and charm. You might not guess from its nostalgic country styling that this is such a powerful stove – providing both radiant and forced air heat. This attractive unit has an option brick kit. Classic Cast is a captivating combination of comfort and charm. You might not guess from its nostalgic country styling that this is such a powerful stove – providing both radiant and forced air heat for up to 50 hours on one load. This attractive unit has an optional brick kit that adds to the inner beauty, and easily accessible ash pan. The SPC4000 is 2020 EPA-certified and mobile home approved. Four levels of heat in a digital control board help you control the warmth for up to 2,000 sq. ft.
| Manufacturer | Breckwell |
| SKU | SPC4000 |
| BTU | up to 42,000 |
| Heating Capacity | up to 2,000 sq ft |
| Hopper Capacity | 45 lbs |
| Burn Time | up to 50 hrs |
| Flue Outlet | 3” Rear Vent |
| Weight | 290 lbs |
| Dimensions | 29.5" H x 25.5" W x 24.25" L |
{"one"=>"Select 2 or 3 items to compare", "other"=>"{{ count }} of 3 items selected"}