Breckwell - Model SWF1035 Wood Furnace with Blower - 180,000 BTU
ADD TO CART FOR INSTANT SAVINGS!
ADD TO CART FOR INSTANT SAVINGS!
Breckwell 36.5" SWF1035 Wood Furnace with Ashpan and Dual Blower has powerful heating capabilities up to 3,500 sq. ft. The SWF1035 boasts over 180,000 BTU’s, at max output. Its heavy duty cast-iron door with a glass viewing front that gives out the ambience of flame without compromising efficiency. The open plenum allows for easy installation and with a built in ash-pan, dual blowers and firebrick line combustion chamber. This newly designed wood burning furnace is an excellent choice for tackling larger heating spaces. The SWF1035 EPA certified furnace qualifies for the 30% IRS 25C Residential Energy Tax Credit.
| MODEL | SWF1035 |
| Heat Area | 3,500 sq. ft. |
| Firebox Volume | 3.95 cu. ft. |
| Log Size | 23" |
| Maximum Heat Output | 180,000 BTUs |
| Blower | Twin 550 CFM Blowers |
| Flue Pipe Diameter | 6" |
| Minimum Chimney Height | 12' |
| Efficiency | 70% |
| Overall Dimensions | 50" H x 27.5"W x 36.5"D |
| Front/Rear/Sides | 24" / 26" / 16" |
{"one"=>"Select 2 or 3 items to compare", "other"=>"{{ count }} of 3 items selected"}