2 Ton 13.4 SEER2 96% AFUE 60,000 BTU Gas Furnace and R32 Air Conditioner System - Horizontal
ADD TO CART FOR INSTANT SAVINGS!
ADD TO CART FOR INSTANT SAVINGS!
The ACiQ AQ-GLXS3BN2410 is a durable, high-quality condenser unit that is the perfect cooling solution for homes up to 1400 square feet in northern states. At a capacity of 2 tons and a SEER2 rating of 13.4, this cooling-only condenser won’t break the bank while still reliably cooling your home for years to come. Easy to access service valves make installation by a licensed HVAC professional a breeze. Pay for high-end performance without the high-end price tag when you choose ACiQ.
| 2 Ton 13.4 SEER2 Single Stage Air Conditioner Condenser - R32 | |
|---|---|
| Feature | Spec |
| SKU | AQ-GLXS3BN2410 |
| Weight (in lbs) | 130.000000 |
| Brand/Manufacturer | Private Brand |
| Replaces | GSX130241 and GSXN3N2410 |
| Product Features | Basic Efficiency, New Refrigerant Compliant |
| Cooling BTU | 24,000 |
| Decibel Level (dBA) | 74 |
| Horsepower | 1/8 HP |
| Refrigerant | R32 |
| SEER2 (Efficiency) | 13.4 |
| Condenser Stages | Single Stage |
| Compressor Type | Rotary |
| Liquid Line | 3/8" |
| Suction Line | 3/4" |
| Liquid Valve Size | 3/8" |
| Suction Valve Size | 3/4" |
| Electrical | 208 / 230 V. 1 Phase 60 Hz |
| Max Breaker Size | 15 Amps |
| Min. Breaker Size | 10.9 Amps |
| Tonnage | 2 Ton |
| Connection | Sweat |
| Height | 27.5" |
| Width | 26" |
| Depth | 26" |
| Warranty | 10 Years Parts Limited Warranty with Online Registration |
| Safety Information | PROPOSITION 65 WARNING |
| 2 Ton 17.5" Height Horizontal Cased Evaporator Coil - TXV - R32 | |
| Feature | Spec |
| SKU | AQ-CHPTA2426B3 |
| Weight (in lbs) | 55.000000 |
| Brand/Manufacturer | Private Brand |
| Product Features | New Refrigerant Compliant |
| Configuration | Horizontal |
| Refrigerant | R32 |
| Liquid Line | 3/8" |
| Suction Line | 7/8" |
| Tonnage | 2 Ton |
| Style | A-Coil |
| Certification | ETL Listed | AHRI Certified |
| Height | 17.5" |
| Width | 26" |
| Depth | 21" |
| Warranty | 10 Years Parts with Online Registration |
| Safety Information | PROPOSITION 65 WARNING |
| 60,000 BTU 96% AFUE Single Stage Gas Furnace - 17.5" Width - Upflow/Horizontal | |
| Feature | Spec |
| SKU | AQ-GR9S960603BN |
| Weight (in lbs) | 118.000000 |
| AHRI Certificate Number | 215224972 |
| Airflow Direction | Upflow/Horizontal |
| Exhaust Flue Requirement | Plastic / PVC |
| Brand/Manufacturer | Private Brand |
| Product Features | New Refrigerant Compliant |
| Furnace Efficiency / AFUE | 96% |
| Heating BTU | 60,000 |
| Blower Motor | 9-Speed - ECM |
| Maximum CFM | 1200 |
| Configuration | Upflow/Horizontal |
| Energy Star | Yes |
| Electrical | 115v 1 Phase 60 Hz |
| Max Breaker Size | 15 Amps |
| Min. Breaker Size | 10.1 Amps |
| Burner Stages | Single |
| Fuel Type | Propane, Natural Gas |
| Height | 34 1/2" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 28 3/4" |
| Warranty | Lifetime Heat Exchanger, 10 Years Unit Replacement, and 10 Years Parts with Online Registration |
{"one"=>"Select 2 or 3 items to compare", "other"=>"{{ count }} of 3 items selected"}