Bromic Heating - 56" Cobalt Smart Electric Heater Silver 6000W - 208V
ADD TO CART FOR INSTANT SAVINGS!
ADD TO CART FOR INSTANT SAVINGS!
The Cobalt Smart-Heat™ Electric delivers the reliable performance and durability that define the Bromic Heating outdoor heating range. Engineered with high-quality quartz heating elements and robust 304-grade stainless steel construction, it provides efficient radiant warmth across outdoor spaces up to 160ft². Available in two powerful models—4000W (4kW) and 6000W (6kW)—it offers flexible, directional heating with easy wall or ceiling bracket adjustments for precise heat coverage.
| Brand | Bromic |
| Model Name/Series | Cobalt Smart |
| Finish/Color | Silver |
| Model | BH0610008 |
| Installation Type | Wall Mount, Ceiling Mount |
| Weight | 22 lb |
| Warranty | 1 Year Parts (7 Years on Elements) |
| Approval Certification | INTERTEK ETL / cETL 4005951 |
| IP Rating | IPX4 |
| ELECTRICAL SPECS | |
|---|---|
| Volts | 208V |
| BTUs | 13700 |
| Watts | 6000W |
| Amps | 28.4A |
| Affinity On/Off Controller | Yes |
| Affinity Dimmer Controller | Yes |
| Manual Wall Switch | Yes |
| Heat Type | Infrared |
| Heat Area | Up to 160 sqft |
{"one"=>"Select 2 or 3 items to compare", "other"=>"{{ count }} of 3 items selected"}