Bromic Heating - Tungsten - 2000 Watts Electric Single Element Heater Black
ADD TO CART FOR INSTANT SAVINGS!
ADD TO CART FOR INSTANT SAVINGS!
Expand your living space with the Bromic Tungsten Smart-Heat™ Electric series. Combining stylish, industrial design with market-leading radiant heat technology, the Tungsten Electric 2,000-watt heater provides an even flow of warmth to outdoor spaces up to 65 square feet. Its high-temperature coating and stainless-steel construction ensure durability, making it suitable for all environments and a perfect addition to any outdoor area.
| Brand | Bromic |
|---|---|
| Length: | 44" |
| Height: | 8.5" |
| Depth/Extension: | 3.5" |
| Weight: | 19.8 lbs |
| Heating Area: | 65 Sq. Ft. |
| Fuel Source: | Electric |
| Heating Element: | Double |
| Infrared Heat Technology: | Medium Wave |
| Minimum Mounting Height: | 96" |
| Standard Wattage: | 2000 Watts |
| Finish: | Black |
| Smart Compatible: | Smart Compatible |
| Voltage Rating: | 240 V, 277 V, |
| Amperage: | 7.22 amps, 8.33 amps |
| Material: | Steel |
| Can be Recessed: | Yes |
| Mounting Options: | Wall Mount, Recessed |
| IPX Rating: | IPX4 |
| Application: | Commercial/Residential |
| Warranty: | 1 Year Manufacturer Warranty Plus an Additional 1 Year Warranty on us! |
| Mounting Brackets Included: | Yes |
{"one"=>"Select 2 or 3 items to compare", "other"=>"{{ count }} of 3 items selected"}