Goodman - 1.5 Ton/60,000 BTU 80% AFUE Gas Furnace and Air Conditioner System Low NOx - Horizontal - 13.4 SEER2 - R32
ADD TO CART FOR INSTANT SAVINGS!
ADD TO CART FOR INSTANT SAVINGS!
The GD9T800603BX Goodman gas furnace features high-quality construction and efficient operation at a great value. The GD9T800603BX two-stage, 9-speed furnace utilizes Goodman's superior heat exchanger design to provide efficient, reliable heating to your home. If you're looking to cut your energy bills and improve your comfort without breaking the bank, your search stops with the Goodman GD9T800603BX.
| 1.5 Ton 17.5" Height Goodman Horizontal Cased Evaporator Coil - TXV - R32 | |
|---|---|
| Feature | Spec |
| SKU | CHPTA1822B3 |
| Weight (in lbs) | 50.000000 |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| Product Features | New Refrigerant Compliant |
| Configuration | Horizontal |
| Refrigerant | R32 |
| Liquid Line | 3/8" |
| Suction Line | 3/4" |
| Tonnage | 1.5 Ton |
| Style | A-Coil |
| Certification | ETL Listed | AHRI Certified |
| Height | 17.5" |
| Width | 22" |
| Depth | 21" |
| Warranty | 10 Years Parts with Online Registration |
| Safety Information | PROPOSITION 65 WARNING |
| Goodman 80% 60,000 BTU Two Stage Low NOx Gas Furnace - 17.5" Width - Downflow / Horizontal | |
| Feature | Spec |
| SKU | GD9T800603BX |
| Weight (in lbs) | 107.000000 |
| AHRI Certificate Number | 215358013 |
| Airflow Direction | Downflow/Horizontal |
| Exhaust Flue Requirement | Metal |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| Product Features | Low NOx, New Refrigerant Compliant |
| Furnace Efficiency / AFUE | 80% |
| Heating BTU | 60,000 |
| Blower Motor | 9 Speed - ECM |
| Maximum CFM | 1200 |
| Configuration | Downflow/Horizontal |
| Electrical | 115 V. 1 Phase 60 Hz |
| Max Breaker Size | 15 Amps |
| Min. Breaker Size | 7.7 Amps |
| Low NOx | Low NOx |
| Burner Stages | Two |
| Fuel Type | Propane, Natural Gas |
| Height | 33 3/8" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 28" |
| Warranty | Lifetime Heat Exchanger, 10 Years Unit Replacement, and 10 Years Parts with Online Registration |
| Goodman 1.5 Ton 13.4 SEER2 Central Air Conditioner Condenser - R32 Single Stage | |
| Feature | Spec |
| SKU | GLXS3BN1810 |
| Weight (in lbs) | 130.000000 |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| Replaces | Add GSX130181 and GSXN3N1810 |
| Product Features | Basic Efficiency, New Refrigerant Compliant |
| Cooling BTU | 18,000 |
| Decibel Level (dBA) | 73 |
| Horsepower | 1/8 HP |
| Refrigerant | R32 |
| SEER2 (Efficiency) | 13.4 |
| Condenser Stages | Single Stage |
| Compressor Type | Rotary |
| Liquid Line | 3/8" |
| Suction Line | 3/4" |
| Liquid Valve Size | 3/8" |
| Suction Valve Size | 3/4" |
| Electrical | 208 / 230 V. 1 Phase 60 Hz |
| Max Breaker Size | 15 Amps |
| Min. Breaker Size | 10.9 Amps |
| Tonnage | 1.5 Ton |
| Connection | Sweat |
| Height | 27 1/2" |
| Width | 26" |
| Depth | 26" |
| Warranty | 10 Years Parts Limited Warranty with Online Registration |
{"one"=>"Select 2 or 3 items to compare", "other"=>"{{ count }} of 3 items selected"}