Goodman - 1.5 Ton/60,000 BTU 96% AFUE Gas Furnace and Air Conditioner System - Horizontal - 14.5 SEER2 - R32
ADD TO CART FOR INSTANT SAVINGS!
ADD TO CART FOR INSTANT SAVINGS!
The GR9S960603BN Goodman gas furnace features high-quality construction and efficient operation at a great value. The GR9S960603BN single-stage, 9-speed furnace utilizes Goodman's superior heat exchanger design to provide efficient, reliable heating to your home. If you're looking to cut your energy bills and improve your comfort without breaking the bank, your search stops with the Goodman GR9S960603BN.
| Goodman 96% 60,000 BTU Single Stage Gas Furnace - 17.5" Width - Upflow / Horizontal | |
|---|---|
| Feature | Spec |
| SKU | GR9S960603BN |
| Weight (in lbs) | 118.000000 |
| AHRI Certificate Number | 215224972 |
| Airflow Direction | Upflow/Horizontal |
| Exhaust Flue Requirement | Plastic / PVC |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| Product Features | New Refrigerant Compliant |
| Furnace Efficiency / AFUE | 96% |
| Heating BTU | 60,000 |
| Blower Motor | 9 Speed - ECM |
| Maximum CFM | 1200 |
| Configuration | Upflow/Horizontal |
| Energy Star | Yes |
| Electrical | 115 V. 1 Phase 60 Hz |
| Max Breaker Size | 15 Amps |
| Min. Breaker Size | 10.1 Amps |
| Burner Stages | Single |
| Fuel Type | Propane, Natural Gas |
| Height | 34.5" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 28.75" |
| Warranty | Lifetime Heat Exchanger, 10 Years Unit Replacement, and 10 Years Parts with Online Registration |
| Goodman 1.5 Ton 14.3 SEER2 Central Air Conditioner Condenser - R32 Single Stage | |
| Feature | Spec |
| SKU | GLXS4BA1810 |
| Weight (in lbs) | 132.000000 |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| Replaces | GSXN401810; GSX140181 |
| Product Features | Basic Efficiency, New Refrigerant Compliant |
| Cooling BTU | 18,000 |
| Decibel Level (dBA) | 74 |
| Horsepower | 1/8 HP |
| Refrigerant | R32 |
| SEER2 (Efficiency) | 14.3 |
| Condenser Stages | Single Stage |
| Compressor Type | Rotary |
| Liquid Line | 3/8" |
| Suction Line | 3/4" |
| Liquid Valve Size | 3/8" |
| Suction Valve Size | 3/4" |
| Electrical | 208/230v 1 Phase 60Hz |
| Max Breaker Size | 15 Amps |
| Min. Breaker Size | 10.9 Amps |
| Tonnage | 1.5 Ton |
| Connection | Sweat |
| Height | 27" |
| Width | 26" |
| Depth | 26" |
| Warranty | 10 Years Parts Limited Warranty with Online Registration |
| Safety Information | PROPOSITION 65 WARNING |
| 1.5 Ton 17.5" Height Goodman Horizontal Cased Evaporator Coil - TXV - R32 | |
| Feature | Spec |
| SKU | CHPTA1822B3 |
| Weight (in lbs) | 50.000000 |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| Product Features | New Refrigerant Compliant |
| Configuration | Horizontal |
| Refrigerant | R32 |
| Liquid Line | 3/8" |
| Suction Line | 3/4" |
| Tonnage | 1.5 Ton |
| Style | A-Coil |
| Certification | ETL Listed | AHRI Certified |
| Height | 17.5" |
| Width | 22" |
| Depth | 21" |
| Warranty | 10 Years Parts with Online Registration |
{"one"=>"Select 2 or 3 items to compare", "other"=>"{{ count }} of 3 items selected"}