Goodman - 1.5 Ton/80,000 BTU 80% AFUE Gas Furnace and Air Conditioner System - Upflow - 13.4 SEER2 - R32
ADD TO CART FOR INSTANT SAVINGS!
ADD TO CART FOR INSTANT SAVINGS!
The GR9T800803BN Goodman gas furnace features high-quality construction and efficient operation at a great value. The GR9T800803BN two-stage, 9-speed furnace utilizes Goodman's superior heat exchanger design to provide efficient, reliable heating to your home. If you're looking to cut your energy bills and improve your comfort without breaking the bank, your search stops with the Goodman GR9T800803BN.
| Goodman 80% 80,000 BTU Two Stage Gas Furnace - 17.5" Width - Upflow / Horizontal | |
|---|---|
| Feature | Spec |
| SKU | GR9T800803BN |
| Maximum CFM | 1200 |
| Furnace Efficiency / AFUE | 80% |
| AHRI Certificate Number | 215358023 |
| Depth | 28" |
| Width | 17.5" |
| Height | 33 3/8" |
| Weight (in lbs) | 118.000000 |
| Replaces | GM9C800803BN, GMEC800803BN |
| Warranty | Lifetime Heat Exchanger, 10 Years Unit Replacement, and 10 Years Parts with Online Registration |
| Fuel Type | Propane, Natural Gas |
| Heating BTU | 80,000 |
| Blower Motor | 9 Speed - ECM |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| Burner Stages | Two |
| Airflow Direction | Upflow/Horizontal |
| Configuration | Upflow/Horizontal |
| Exhaust Flue Requirement | Metal |
| Max Breaker Size | 15 Amps |
| Min. Breaker Size | 11.3 Amps |
| Product Features | New Refrigerant Compliant |
| Goodman 1.5 Ton 13.4 SEER2 Central Air Conditioner Condenser - R32 Single Stage | |
| Feature | Spec |
| SKU | GLXS3BN1810 |
| Depth | 26" |
| SEER2 (Efficiency) | 13.4 |
| Width | 26" |
| Height | 27 1/2" |
| Weight (in lbs) | 130.000000 |
| Decibel Level (dBA) | 73 |
| Replaces | Add GSX130181 and GSXN3N1810 |
| Warranty | 10 Years Parts Limited Warranty with Online Registration |
| Connection | Sweat |
| Electrical | 208 / 230 V. 1 Phase 60 Hz |
| Horsepower | 1/8 HP |
| Cooling BTU | 18,000 |
| Liquid Line | 3/8" |
| Refrigerant | R32 |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| Suction Line | 3/4" |
| Compressor Type | Rotary |
| Condenser Stages | Single Stage |
| Max Breaker Size | 15 Amps |
| Min. Breaker Size | 10.9 Amps |
| Tonnage | 1.5 Ton |
| Product Features | Basic Efficiency, New Refrigerant Compliant |
| Liquid Valve Size | 3/8" |
| Safety Information | PROPOSITION 65 WARNING |
| Suction Valve Size | 3/4" |
| 1.5 Ton 17.5" Width Goodman Vertical Evaporator Coil - Cased - R32 | |
| Feature | Spec |
| SKU | CAPFA1818B3 |
| Depth | 21" |
| Style | A-Coil |
| Width | 17 1/2" |
| Height | 18" |
| Weight (in lbs) | 38.000000 |
| Warranty | 10 Years with Online Registration |
| Liquid Line | 3/8" |
| Refrigerant | R32 |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| Suction Line | 3/4" |
| Configuration | Upflow / Downflow |
| Tonnage | 1.5 Ton |
| Product Features | New Refrigerant Compliant |
{"one"=>"Select 2 or 3 items to compare", "other"=>"{{ count }} of 3 items selected"}