Goodman - 1.5 Ton/80,000 BTU 96% AFUE Gas Furnace and Air Conditioner System - Upflow - 13.4 SEER2 - R32
ADD TO CART FOR INSTANT SAVINGS!
ADD TO CART FOR INSTANT SAVINGS!
As a high-efficiency system, the GR9T960803BN Goodman gas furnace features many money saving features. The two-stage, 9-speed furnace uses a superior heat exchanger for better heat transfers to your home. Considered one of the best efficiencies on the market, the GR9T960803BN is a good way to go if you want to lower your gas bill.
| Goodman 96% 80,000 BTU Two Stage Gas Furnace - 17.5" Width - Upflow / Horizontal | |
|---|---|
| Feature | Spec |
| SKU | GR9T960803BN |
| Weight (in lbs) | 118.000000 |
| AHRI Certificate Number | 215225027 |
| Airflow Direction | Upflow/Horizontal |
| Exhaust Flue Requirement | Plastic / PVC |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| Product Features | New Refrigerant Compliant |
| Furnace Efficiency / AFUE | 96% |
| Heating BTU | 80,000 |
| Blower Motor | 9 Speed - ECM |
| Maximum CFM | 1200 |
| Configuration | Upflow/Horizontal |
| Energy Star | Yes |
| Electrical | 115 V. 1 Phase 60 Hz |
| Max Breaker Size | 15 Amps |
| Min. Breaker Size | 7.8 Amps |
| Burner Stages | Two |
| Fuel Type | Propane, Natural Gas |
| Height | 34.5" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 28.75" |
| Warranty | Lifetime Heat Exchanger, 10 Years Unit Replacement, and 10 Years Parts with Online Registration |
| Goodman 1.5 Ton 13.4 SEER2 Central Air Conditioner Condenser - R32 Single Stage | |
| Feature | Spec |
| SKU | GLXS3BN1810 |
| Weight (in lbs) | 130.000000 |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| Replaces | Add GSX130181 and GSXN3N1810 |
| Product Features | Basic Efficiency, New Refrigerant Compliant |
| Cooling BTU | 18,000 |
| Decibel Level (dBA) | 73 |
| Horsepower | 1/8 HP |
| Refrigerant | R32 |
| SEER2 (Efficiency) | 13.4 |
| Condenser Stages | Single Stage |
| Compressor Type | Rotary |
| Liquid Line | 3/8" |
| Suction Line | 3/4" |
| Liquid Valve Size | 3/8" |
| Suction Valve Size | 3/4" |
| Electrical | 208 / 230 V. 1 Phase 60 Hz |
| Max Breaker Size | 15 Amps |
| Min. Breaker Size | 10.9 Amps |
| Tonnage | 1.5 Ton |
| Connection | Sweat |
| Height | 27 1/2" |
| Width | 26" |
| Depth | 26" |
| Warranty | 10 Years Parts Limited Warranty with Online Registration |
| Safety Information | PROPOSITION 65 WARNING |
| 1.5 Ton 17.5" Width Goodman Vertical Evaporator Coil - Cased - R32 | |
| Feature | Spec |
| SKU | CAPFA1818B3 |
| Weight (in lbs) | 38.000000 |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| Product Features | New Refrigerant Compliant |
| Configuration | Upflow / Downflow |
| Refrigerant | R32 |
| Liquid Line | 3/8" |
| Suction Line | 3/4" |
| Tonnage | 1.5 Ton |
| Style | A-Coil |
| Height | 18" |
| Width | 17 1/2" |
| Depth | 21" |
| Warranty | 10 Years with Online Registration |
{"one"=>"Select 2 or 3 items to compare", "other"=>"{{ count }} of 3 items selected"}