Goodman - 2.5 Ton/40,000 BTU 80% AFUE Gas Furnace and Air Conditioner System Low NOx - Upflow - 14.5 SEER2 - R32
ADD TO CART FOR INSTANT SAVINGS!
ADD TO CART FOR INSTANT SAVINGS!
The GR9S800403AX Goodman low NOx gas furnace features high-quality construction and efficient operation at a great value. The GR9S800403AX single-stage, 9-speed furnace utilizes Goodman's superior heat exchanger design to provide efficient, reliable heating to your home. If you're looking to cut your energy bills and improve your comfort without breaking the bank, your search stops with the Goodman GR9S800403AX.
| Goodman 80% 40,000 BTU Single Stage Low NOx Gas Furnace - 14" Width - Upflow / Horizontal | |
|---|---|
| Feature | Spec |
| SKU | GR9S800403AX |
| Maximum CFM | 1200 |
| Furnace Efficiency / AFUE | 80% |
| AHRI Certificate Number | 215358046 |
| Depth | 28" |
| Width | 14" |
| Height | 33 3/8" |
| Low NOx | Low NOx |
| Weight (in lbs) | 86.000000 |
| Warranty | Lifetime Heat Exchanger and 10 Years Parts with Online Registration |
| Fuel Type | Propane, Natural Gas |
| Electrical | 115 V. 1 Phase 60 Hz |
| Horsepower | 1/2 HP |
| Heating BTU | 40,000 |
| Blower Motor | 9-Speed - ECM |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| Burner Stages | Single |
| Airflow Direction | Upflow/Horizontal |
| Configuration | Upflow/Horizontal |
| Exhaust Flue Requirement | Metal |
| Max Breaker Size | 15 Amps |
| Min. Breaker Size | 7.7 Amps |
| Product Features | Low NOx, New Refrigerant Compliant |
| Goodman 2.5 Ton 15.2 SEER2 High Efficiency Central Air Conditioner Condenser - R32 Single Stage | |
| Feature | Spec |
| SKU | GLXS5BA3010 |
| Depth | 35 1/2" |
| SEER2 (Efficiency) | 15.2 |
| Width | 35 1/2" |
| Height | 39 1/2" |
| Weight (in lbs) | 224.000000 |
| Decibel Level (dBA) | 72 |
| Replaces | GSX160301 |
| Warranty | 10 Years Parts with Online Registration |
| Connection | Sweat |
| Electrical | 208/230v 1 Phase 60Hz |
| Horsepower | 0.167 HP |
| Cooling BTU | 30,000 |
| Liquid Line | 3/8" |
| Refrigerant | R32 |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| Suction Line | 7/8" |
| Compressor Type | Scroll |
| Condenser Stages | Single Stage |
| Max Breaker Size | 25 Amps |
| Min. Breaker Size | 17 Amps |
| Tonnage | 2.5 Ton |
| Product Features | Basic Efficiency, New Refrigerant Compliant |
| Safety Information | PROPOSITION 65 WARNING |
| 2.5 Ton 14" Width Goodman Upflow/Downflow Cased Evaporator Coil - TXV - R32 | |
| Feature | Spec |
| SKU | CAPTA3022A3 |
| Depth | 21" |
| Style | A-Coil |
| Width | 14" |
| Height | 22" |
| Weight (in lbs) | 37.000000 |
| Warranty | 10 Years Parts with Online Registration |
| Liquid Line | 3/8" |
| Refrigerant | R32 |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| Suction Line | 3/4" |
| Certification | ETL Listed, AHRI Certified |
| Configuration | Upflow / Downflow |
| Tonnage | 2.5 Ton |
| Product Features | New Refrigerant Compliant |
{"one"=>"Select 2 or 3 items to compare", "other"=>"{{ count }} of 3 items selected"}