Goodman - 2.5 Ton/40,000 BTU 96% AFUE Gas Furnace and Air Conditioner System - Downflow - 13.4 SEER2 - R32
ADD TO CART FOR INSTANT SAVINGS!
ADD TO CART FOR INSTANT SAVINGS!
An AC or heat pump system is only as good as its evaporator coil. The Goodman CAPTA evaporator coils are designed with this simple thought in mind for its longevity, accessibility, and value as their other heating and cooling equipment. The advanced design and all-aluminum constriction of this coil improves its durability and heat transfer efficiency. The CAPTA series are cased A-Coils for use in Upflow/Downflow applications. These units include an internal TXV (thermostatic expansion valve), which is perfect for high-performance systems. Goodman pressure tests each coil twice prior to it leaving the factory. Whether you are replacing an old failing coil or installing a new system, you can choose Goodman's CAPTA units with confidence.
| 2.5 Ton 17.5" Width Goodman Upflow/Downflow Cased Evaporator Coil - TXV - R32 | |
|---|---|
| Feature | Spec |
| SKU | CAPTA3026B3 |
| Depth | 21" |
| Style | A-Coil |
| Width | 17.5" |
| Height | 26" |
| Weight (in lbs) | 46.000000 |
| Warranty | 10 Years Parts with Online Registration |
| Liquid Line | 3/8" |
| Refrigerant | R32 |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| Suction Line | 7/8" |
| Certification | ETL Listed, AHRI Certified |
| Configuration | Upflow / Downflow |
| Tonnage | 2.5 Ton |
| Product Features | New Refrigerant Compliant |
| Safety Information | PROPOSITION 65 WARNING |
| Goodman 96% 40,000 BTU Single Stage Gas Furnace - 17.5" Width - Downflow / Horizontal | |
| Feature | Spec |
| SKU | GD9S960403BN |
| Maximum CFM | 1200 |
| Furnace Efficiency / AFUE | 96% |
| AHRI Certificate Number | 215224958 |
| Depth | 28.75" |
| Width | 17.5" |
| Height | 34.5" |
| Weight (in lbs) | 113.000000 |
| Warranty | Lifetime Heat Exchanger, 10 Years Unit Replacement, and 10 Years Parts with Online Registration |
| Fuel Type | Propane, Natural Gas |
| Electrical | 115 V. 1 Phase 60 Hz |
| Energy Star | Yes |
| Heating BTU | 40,000 |
| Blower Motor | 9 Speed - ECM |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| Burner Stages | Single |
| Airflow Direction | Downflow/Horizontal |
| Configuration | Downflow/Horizontal |
| Exhaust Flue Requirement | Plastic / PVC |
| Max Breaker Size | 15 Amps |
| Min. Breaker Size | 10.1 Amps |
| Product Features | New Refrigerant Compliant |
| Goodman 2.5 Ton 13.4 SEER2 Central Air Conditioner Condenser - R32 Single Stage | |
| Feature | Spec |
| SKU | GLXS3BN3010 |
| Depth | 26" |
| SEER2 (Efficiency) | 13.4 |
| Width | 26" |
| Height | 32 1/2" |
| Weight (in lbs) | 149.000000 |
| Decibel Level (dBA) | 74 |
| Replaces | Add GSX130301 and GSXN3N3010 |
| Warranty | 10 Years Parts Limited Warranty with Online Registration |
| Connection | Sweat |
| Electrical | 208 / 230 V. 1 Phase 60 Hz |
| Horsepower | 1/8 HP |
| Cooling BTU | 30,000 |
| Liquid Line | 3/8" |
| Refrigerant | R32 |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| Suction Line | 3/4" |
| Compressor Type | Rotary |
| Condenser Stages | Single Stage |
| Max Breaker Size | 25 Amps |
| Min. Breaker Size | 14.7 Amps |
| Tonnage | 2.5 Ton |
| Product Features | Basic Efficiency, New Refrigerant Compliant |
{"one"=>"Select 2 or 3 items to compare", "other"=>"{{ count }} of 3 items selected"}