Goodman - 2.5 Ton/40,000 BTU 96% AFUE Gas Furnace and Air Conditioner System - Horizontal - 14.5 SEER2 - R32
ADD TO CART FOR INSTANT SAVINGS!
ADD TO CART FOR INSTANT SAVINGS!
If you're looking to reduce your energy bill and improve the comfort of your home, look no further than Goodman's GD9S960403BN . This gas furnace features efficient operation and high-quality construction to provide your home with reliable, affordable heating. The GD9S960403BN single-stage, 9-speed furnace is a great value designed for many applications.
| Goodman 96% 40,000 BTU Single Stage Gas Furnace - 17.5" Width - Downflow / Horizontal | |
|---|---|
| Feature | Spec |
| SKU | GD9S960403BN |
| Maximum CFM | 1200 |
| Furnace Efficiency / AFUE | 96% |
| AHRI Certificate Number | 215224958 |
| Depth | 28.75" |
| Width | 17.5" |
| Height | 34.5" |
| Weight (in lbs) | 113.000000 |
| Warranty | Lifetime Heat Exchanger, 10 Years Unit Replacement, and 10 Years Parts with Online Registration |
| Fuel Type | Propane, Natural Gas |
| Electrical | 115 V. 1 Phase 60 Hz |
| Energy Star | Yes |
| Heating BTU | 40,000 |
| Blower Motor | 9 Speed - ECM |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| Burner Stages | Single |
| Airflow Direction | Downflow/Horizontal |
| Configuration | Downflow/Horizontal |
| Exhaust Flue Requirement | Plastic / PVC |
| Max Breaker Size | 15 Amps |
| Min. Breaker Size | 10.1 Amps |
| Product Features | New Refrigerant Compliant |
| Goodman 2.5 Ton 14.3 SEER2 Central Air Conditioner Condenser - R32 Single Stage | |
| Feature | Spec |
| SKU | GLXS4BA3010 |
| Depth | 29" |
| SEER2 (Efficiency) | 14.3 |
| Width | 29" |
| Height | 32" |
| Weight (in lbs) | 170.000000 |
| Decibel Level (dBA) | 71 |
| Replaces | GSXN403010 |
| Warranty | 10 Years Parts Limited Warranty with Online Registration |
| Connection | Sweat |
| Electrical | 208/230v 1 Phase 60Hz |
| Horsepower | 1/6 HP |
| Cooling BTU | 30,000 |
| Liquid Line | 3/8" |
| Refrigerant | R32 |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| Suction Line | 3/4" |
| Compressor Type | Rotary |
| Condenser Stages | Single Stage |
| Max Breaker Size | 25 Amps |
| Min. Breaker Size | 15.0 Amps |
| Tonnage | 2.5 Ton |
| Product Features | Basic Efficiency, New Refrigerant Compliant |
| Liquid Valve Size | 3/8" |
| Safety Information | PROPOSITION 65 WARNING |
| Suction Valve Size | 3/4" |
| 3 Ton 17.5" Height Goodman Horizontal Cased Evaporator Coil - TXV - R32 | |
| Feature | Spec |
| SKU | CHPTA3630B3 |
| Depth | 21" |
| Style | A-Coil |
| Width | 30" |
| Height | 17.5" |
| Weight (in lbs) | 66.000000 |
| Warranty | 10 Years Parts with Online Registration |
| Liquid Line | 3/8" |
| Refrigerant | R32 |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| Suction Line | 7/8" |
| Certification | ETL Listed | AHRI Certified |
| Configuration | Horizontal |
| Tonnage | 3 Ton |
| Product Features | New Refrigerant Compliant |
{"one"=>"Select 2 or 3 items to compare", "other"=>"{{ count }} of 3 items selected"}