Goodman - 3 Ton/100,000 BTU 96% AFUE Gas Furnace and Air Conditioner System - Upflow - 16 SEER2 - R32
ADD TO CART FOR INSTANT SAVINGS!
ADD TO CART FOR INSTANT SAVINGS!
As a high-efficiency system, the GR9T961005CN Goodman gas furnace features many money saving features. The two-stage, 9-speed furnace uses a superior heat exchanger for better heat transfers to your home. Considered one of the best efficiencies on the market, the GR9T961005CN is a good way to go if you want to lower your gas bill.
| Goodman 96% 100,000 BTU Two Stage Gas Furnace - 21" Width - Upflow / Horizontal | |
|---|---|
| Feature | Spec |
| SKU | GR9T961005CN |
| Maximum CFM | 2000 |
| Furnace Efficiency / AFUE | 96% |
| AHRI Certificate Number | 215225030 |
| Depth | 28.75" |
| Width | 21" |
| Height | 34.5" |
| Weight (in lbs) | 140.000000 |
| Warranty | Lifetime Heat Exchanger, 10 Years Unit Replacement, and 10 Years Parts with Online Registration |
| Fuel Type | Propane, Natural Gas |
| Electrical | 115 V. 1 Phase 60 Hz |
| Energy Star | Yes |
| Heating BTU | 100,000 |
| Blower Motor | 9 Speed - ECM |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| Burner Stages | Two |
| Airflow Direction | Upflow/Horizontal |
| Configuration | Upflow/Horizontal |
| Exhaust Flue Requirement | Plastic / PVC |
| Max Breaker Size | 25 Amps |
| Min. Breaker Size | 14.4 Amps |
| Product Features | New Refrigerant Compliant |
| Goodman 3 Ton 15.2 SEER2 High Efficiency Central Air Conditioner Condenser - R32 Single Stage | |
| Feature | Spec |
| SKU | GLXS5BA3610 |
| Depth | 35 1/2" |
| SEER2 (Efficiency) | 15.2 |
| Width | 35 1/2" |
| Height | 39 1/2" |
| Weight (in lbs) | 224.000000 |
| Decibel Level (dBA) | 75 |
| Replaces | GSX160361 |
| Warranty | 10 Years Parts with Online Registration |
| Connection | Sweat |
| Electrical | 208/230v 1 Phase 60Hz |
| Horsepower | 0.167 HP |
| Cooling BTU | 36,000 |
| Liquid Line | 3/8" |
| Refrigerant | R32 |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| Suction Line | 7/8" |
| Compressor Type | Scroll |
| Condenser Stages | Single Stage |
| Max Breaker Size | 30 Amps |
| Min. Breaker Size | 18.6 Amps |
| Tonnage | 3 Ton |
| Product Features | Basic Efficiency, New Refrigerant Compliant |
| Safety Information | PROPOSITION 65 WARNING |
| 3.5 Ton 21" Width Goodman Upflow/Downflow Cased Evaporator Coil - TXV - R32 | |
| Feature | Spec |
| SKU | CAPTA4230C3 |
| Depth | 21" |
| Style | A-Coil |
| Width | 21" |
| Height | 30" |
| Weight (in lbs) | 66.000000 |
| Warranty | 10 Years Parts with Online Registration |
| Liquid Line | 3/8" |
| Refrigerant | R32 |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| Suction Line | 7/8" |
| Certification | ETL Listed, AHRI Certified |
| Configuration | Upflow / Downflow |
| Tonnage | 3.5 Ton |
| Product Features | New Refrigerant Compliant |
{"one"=>"Select 2 or 3 items to compare", "other"=>"{{ count }} of 3 items selected"}