Goodman - 3 Ton/80,000 BTU 80% AFUE Gas Furnace and Air Conditioner System Low NOx - Horizontal - 13.4 SEER2 - R32
ADD TO CART FOR INSTANT SAVINGS!
ADD TO CART FOR INSTANT SAVINGS!
The Goodman GLXS3BN3610 is a cooling-only condenser unit. Providing a 13.4 SEER2 efficiency with a single stage, reciprocating compressor, the GLXS3BN3610 is an inexpensive condenser to cool your home when paired with an AC coil.
| Goodman 80% 80,000 BTU Two Stage Low NOx Gas Furnace - 17.5" Width - Upflow / Horizontal | |
|---|---|
| Feature | Spec |
| SKU | GR9T800803BX |
| Maximum CFM | 1200 |
| Furnace Efficiency / AFUE | 80% |
| AHRI Certificate Number | 215358024 |
| Depth | 28" |
| Width | 17.5" |
| Height | 33 3/8" |
| Low NOx | Low NOx |
| Weight (in lbs) | 118.000000 |
| Replaces | GM9C800803BX, GMEC800803BX |
| Warranty | Lifetime Heat Exchanger, 10 Years Unit Replacement, and 10 Years Parts with Online Registration |
| Fuel Type | Propane, Natural Gas |
| Electrical | 115v 1 Phase 60 Hz |
| Heating BTU | 80,000 |
| Blower Motor | 9 Speed - ECM |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| Burner Stages | Two |
| Airflow Direction | Upflow/Horizontal |
| Configuration | Upflow/Horizontal |
| Exhaust Flue Requirement | Metal |
| Max Breaker Size | 15 Amps |
| Min. Breaker Size | 11.3 Amps |
| Product Features | Low NOx, New Refrigerant Compliant |
| Goodman 3 Ton 13.4 SEER2 Central Air Conditioner Condenser - R32 Single Stage | |
| Feature | Spec |
| SKU | GLXS3BN3610 |
| Depth | 26" |
| SEER2 (Efficiency) | 13.4 |
| Width | 26" |
| Height | 32 1/2" |
| Weight (in lbs) | 151.000000 |
| Decibel Level (dBA) | 69 |
| Replaces | GSX130361, GSXN3N3610 |
| Warranty | 10 Years Parts Limited Warranty with Online Registration |
| Connection | Sweat |
| Electrical | 208 / 230 V. 1 Phase 60 Hz |
| Horsepower | 1/8 HP |
| Cooling BTU | 36,000 |
| Liquid Line | 3/8" |
| Refrigerant | R32 |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| Suction Line | 7/8" |
| Compressor Type | Scroll |
| Condenser Stages | Single Stage |
| Max Breaker Size | 30 Amps |
| Min. Breaker Size | 17.5 Amps |
| Tonnage | 3 Ton |
| Product Features | Basic Efficiency, New Refrigerant Compliant |
| Liquid Valve Size | 3/8" |
| Safety Information | PROPOSITION 65 WARNING |
| Suction Valve Size | 7/8" |
| 3 Ton 17.5" Height Goodman Horizontal Cased Evaporator Coil - TXV - R32 | |
| Feature | Spec |
| SKU | CHPTA3630B3 |
| Depth | 21" |
| Style | A-Coil |
| Width | 30" |
| Height | 17.5" |
| Weight (in lbs) | 66.000000 |
| Warranty | 10 Years Parts with Online Registration |
| Liquid Line | 3/8" |
| Refrigerant | R32 |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| Suction Line | 7/8" |
| Certification | ETL Listed | AHRI Certified |
| Configuration | Horizontal |
| Tonnage | 3 Ton |
| Product Features | New Refrigerant Compliant |
{"one"=>"Select 2 or 3 items to compare", "other"=>"{{ count }} of 3 items selected"}