Goodman - 5 Ton/100,000 BTU 80% AFUE Gas Furnace and Air Conditioner System - Upflow - 13.4 SEER2 - R32
ADD TO CART FOR INSTANT SAVINGS!
ADD TO CART FOR INSTANT SAVINGS!
The Goodman GLXS3BN6010 is a cooling-only condenser unit. Providing a 13.4 SEER2 efficiency with a single stage, reciprocating compressor, the GLXS3BN6010 is an inexpensive condenser to cool your home when paired with an AC coil.
| Goodman 5 Ton 13.4 SEER2 Central Air Conditioner Condenser - R32 Single Stage | |
|---|---|
| Feature | Spec |
| SKU | GLXS3BN6010 |
| Depth | 35 1/2" |
| SEER2 (Efficiency) | 13.4 |
| Width | 35 1/2" |
| Height | 39 1/2" |
| Weight (in lbs) | 244.000000 |
| Decibel Level (dBA) | 74 |
| Replaces | GSX130601 and GSXN3N6010 |
| Warranty | 10 Years Parts Limited Warranty with Online Registration |
| Connection | Sweat |
| Electrical | 208 / 230 V. 1 Phase 60 Hz |
| Horsepower | 1/4 HP |
| Cooling BTU | 60,000 |
| Liquid Line | 3/8" |
| Refrigerant | R32 |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| Suction Line | 1 1/8" |
| Compressor Type | Scroll |
| Condenser Stages | Single Stage |
| Max Breaker Size | 50 Amps |
| Min. Breaker Size | 31.1 Amps |
| Tonnage | 5 Ton |
| Product Features | Basic Efficiency, New Refrigerant Compliant |
| Liquid Valve Size | 3/8" |
| Safety Information | PROPOSITION 65 WARNING |
| Suction Valve Size | 7/8" |
| Goodman Furnace Integration Kit - R32 | |
| Feature | Spec |
| SKU | 0230K00044 |
| Width | 2.2" |
| Height | 9.2" |
| Length | 1.6" |
| Weight (in lbs) | 0.150000 |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| Safety Information | PROPOSITION 65 WARNING |
| Goodman 80% 100,000 BTU Variable Speed Modulating Gas Furnace - 21" Width - Upflow / Horizontal | |
| Feature | Spec |
| SKU | GMVC801005CN |
| Maximum CFM | 2200 |
| Furnace Efficiency / AFUE | 80% |
| AHRI Certificate Number | 204633303 |
| Depth | 28" |
| Width | 21" |
| Height | 33.4" |
| Weight (in lbs) | 124.000000 |
| Warranty | 10 Years with Online Registration |
| Fuel Type | Propane, Natural Gas |
| Electrical | 120 V. 1 Phase 60 Hz |
| Heating BTU | 100,000 |
| Blower Motor | Variable Speed |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| Burner Stages | Two |
| Airflow Direction | Upflow/Horizontal |
| Configuration | Upflow/Horizontal |
| Exhaust Flue Requirement | Metal |
| 5 Ton 21" Width Goodman Upflow/Downflow Cased Evaporator Coil - TXV - R32 | |
| Feature | Spec |
| SKU | CAPTA6030C3 |
| Depth | 21" |
| Style | A-Coil |
| Width | 21" |
| Height | 30" |
| Weight (in lbs) | 66.000000 |
| Warranty | 10 Years Parts with Online Registration |
| Liquid Line | 3/8" |
| Refrigerant | R32 |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| Suction Line | 7/8" |
| Certification | ETL Listed, AHRI Certified |
| Configuration | Upflow / Downflow |
| Tonnage | 5 Ton |
| Product Features | New Refrigerant Compliant |
{"one"=>"Select 2 or 3 items to compare", "other"=>"{{ count }} of 3 items selected"}