Goodman - 80,000 BTU 80% Gas Furnace - 17.5" Width - Upflow / Horizontal - Two Stage - 115V - R32
ADD TO CART FOR INSTANT SAVINGS!
ADD TO CART FOR INSTANT SAVINGS!
The GR9T800803BN Goodman gas furnace features high-quality construction and efficient operation at a great value. The GR9T800803BN two-stage, 9-speed furnace utilizes Goodman's superior heat exchanger design to provide efficient, reliable heating to your home. If you're looking to cut your energy bills and improve your comfort without breaking the bank, your search stops with the Goodman GR9T800803BN.
| Goodman 80% 80,000 BTU Two Stage Gas Furnace - 17.5" Width - Upflow / Horizontal | |
|---|---|
| SKU | GR9T800803BN |
| Weight (in lbs) | 118.000000 |
| AHRI Certificate Number | 215358023 |
| Airflow Direction | Upflow/Horizontal |
| Exhaust Flue Requirement | Metal |
| R-32 Compliant | Yes |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| Replaces | GM9C800803BN, GMEC800803BN |
| Product Features | New Refrigerant Compliant |
| Furnace Efficiency / AFUE | 80% |
| Heating BTU | 80,000 |
| Blower Motor | 9 Speed - ECM |
| Maximum CFM | 1200 |
| Configuration | Upflow/Horizontal |
| Electrical | 115v 1 Phase 60 Hz |
| Max Breaker Size | 15 Amps |
| Min. Breaker Size | 11.3 Amps |
| Burner Stages | Two |
| Fuel Type | Propane, Natural Gas |
| Height | 33 3/8" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 28" |
| Warranty | Lifetime Heat Exchanger, 10 Years Unit Replacement, and 10 Years Parts with Online Registration |
{"one"=>"Select 2 or 3 items to compare", "other"=>"{{ count }} of 3 items selected"}